The Social Network (2010) | මූණුපොතේ ඇත්ත කතාව…

කලින් පලවූ ලිපිය..
කාලයක් තිස්සෙ ඉවසිල්ලක් නැතුව බලාගෙන හිටපු imdb එකේ 8.4/10 ක ඉහළ අගයක් අරගත්ත සත්‍ය කතාවක් සහිත බයිස්කෝප් එකක් තමයි අද දෙන්න යන්නෙ. සරලව කියනවනම් මේක , දැනට ලෝකයේ දෙවෙනි තැනට වැඩිම රෑන්කින් එකක් රඳවා දවසින් දවස ජනප්‍රිය වෙන facebook එකේ කතාව තමයි මේ චිත්‍රපටියෙන් කියවෙන්නෙ. එහි ඉතිහාසය එහි ආරම්භය සහ වර්තමානය දක්වා මේ චිත්‍රපටයේ කථාවෙන් කියවෙනවා. ඇත්තටම කියනවනම් හරිම රසවත්. ඇසිපිය නොහෙළා කිසිම කම්මැලි කමක් නැතිව බලන්න පුළුවන්.

අවුරුද්ද 2003… මතක තියා ගන්න ඒවන විටත් myspace.com, friendster.com වගේ කෝටිපතියන්ගේ සමාජ අඩවි ලෝකයේ තිබුණා. මේ අතර Mark Zuckerberg කියන්නෙ ලෝකයේ හොඳම සරසවියවන Harvard සරසවියේ ඉගනුම ලබන බොහොම දක්ෂ සිසුවෙක්. කතාව පටන් ගන්නෙ ,එහෙමත් නැත්තන් facebook හි ආරම්භක අඩිතාලම වෙන්නෙ, මේ Zuckerberg, ඔහුගේ පෙම්වතිය සමඟ ඇති කරගන්නා බහින්බස් වීමක ප්‍රතිඵලයක් ලෙසයි. Zuckerberg ට ඇතිවෙනවා පෙම්වතියගෙන් පළිගැනීමේ අදහසක්. ඉතින් මේ දෙදෙනා අතර ඇතිකර ගන්නා රණ්ඩුවෙන් පස්සෙ, රාත්‍රියේ Zuckerberg තමාගේ පරිගණකය ඉදිරියට ගිහිල්ලා බ්ලොග් එක ලියන්න පටාන් ගන්නවා. බ්ලොග් එකේ ලිපියෙන් තම පෙම්වතියට පලු යන්න බනිනවා. මේ අතරම ඔහුට අදහසක් එනවා. ඒ තමයි Harvard සරසවියේ ඉගනුම ලබන සිසුවියන්ගේ රූප දෙකක් ගළපලා පුංචි සයිට් එකක් හදන්න. ඒකට ඔහු facematch.com කියලා නමක් ලබාදෙනවා. මේ සඳහා එන Algorithm එක එහෙම නැත්තන් ගණිත ක්‍රම සහ විශේෂ සහය ලැබෙන්නෙ Eduardo Saverin ගෙන්. මෙහි සාර්ථකත්වය කියන්නෙ එක් රැයකින් මෙය මුළු Harvard සරසවියේම ජාලය තුළ ට්‍රැෆික් එකක් ඇති කරන්න සමත් වෙනවා.

ඔන්න ඕක තමයි කතාවෙ මූලාරම්භය. Mark Zuckerberg සහ Eduardo Saverin තමයි මේ දැවැන්ත වු මුළු ලෝකයේම එක හා ප්‍රසිද්ධ වි තිබෙන facebook හි නිර්මාණ කරුවන් දෙදෙනා. තව ඉතින් මේ වැඩේට Zuckerbergගේ නේවාසිකාගාරයේ එකට ඉන්න සහයකයො දෙන්නගෙත් උදවු ලැබෙනවා. මේ සිද්ධිය Harvard සරසවියේ ඉගනුම ලබන ජේෂ්ඨ සහ ටිකක් සල්ලි තියන සිසුන් තිදෙනෙකුගේ අවධානයට ලක්වෙනවා. ඔවුන් Zuckerberg ගෙන් වැඩ අරගෙන මුදල් සොයාගැනීමේ අදහසින් Zuckerberg ට ඔවුන් සමඟ වැඩ කරන්න ඇරයුම් කරනවා. මෙයට Zuckerberg සහය දෙනවා කියුවත් ඔහු තනියම මේ වැඩේ යාළුවොත් එක්ක කරගෙන යනවා. මේ අතර මේක ඔවුන් දිනෙන් දින වර්ධනය කරනවා. මේ පිළිබඳව පුවත්පත්වල පවා යන්න පටන් ගන්නවා. මේ නිවුස් එක , දැනට ජනප්‍රිය තාව පොඩ්ඩක් අඩු වෙලා තියෙන 2003 , 2004 වසර වලදී ඉතා ඉහළ ජනප්‍රියත්වයක් තිබුණු ගීත හුවමාඅරු කර ගැනීමේ අඩවියක් වූ Napster.com හි ලොක්ක වන Sean Parker ත් පොඩි ඩැහැ ගැනීමේ අදහසින් සම්බන්ධ වෙන්න හදනවා. මේ Sean Parker ගේ චරිතයට පණ පොවන්නෙ සුප්‍රසිද්ධ ගායන ශිල්පී Justin Timberlake විසිනුයි. නමුත් මේ අවසානයේ මේ සමාජ අඩවියේ නියම අයිතිය සඳහා Mark Zuckerberg සහ Eduardo Saverin හට සටන්වදින්න වෙනවා.

කාතාව හරිම රසවත්. සත්‍ය කතාවක් නිසා ඉගෙන ගන්න යමකුත් තියෙනවා. එහෙනම් හැම කෙනෙක්ටම චිත්‍රපටිය නරඹලා කමෙන්ටුවක් දාලා යන මෙන් එල්ලනවා. අපි මේ ලබා දීලා තියෙන්නෙ, චිත්‍රපටය සඳහා විචාරකයන් සඳහා ලබාදෙන DVD පිටපත් දෙකක්. ඒ නිසා සමහර තැන්වල පුංචි watermark සඳහන් වෙනවා. නමුත් පිටපත්නම් ඉතා හොඳ තත්වෙක තියෙනවා.

මේ ලිපියේ සම්පූර්ණ අයිතිය දිනුෂ්ක උදාර (රොකියා) සොහොයුරා සතු වන අතර උපුටාගැනීම් සියල්ලම ඔහුගේ අවසරය මතම සිදුවිය යුතුය..
 

Click Here කල පසු හෑෂ් (hash) එක google හි සෙවුමක ලැබෙනු ඇත. එවිට ලැබෙන ඕනෑම ටොරන්ට් අඩවියකින් එම ටොරන්ට් එක බාගත කරගන්න.

Torrent Download

| Bluray | x264 | 720p | 700MB | YIFY |

| Bluray | x264 | 1080p | 1.2GB |YIFY |

Direct Download

| Bluray  | x264 | 720p | 700MB | YIFY |

| Bluray  | x264 | 1080p | 1.2GB | YIFY |

අප වෙබ් අඩවිය වෙතින් ලබා දෙන චිත්‍රපට සඳහා උපසිරැසි නොගැලපේනම්  අදාල ලිංක් එක සමග අදහස් පහළින් දක්වන මෙන් දන්වා සිටිමි. උපසිරැසියට ගැලපෙන විදියට නිවැරදි කිරීමට අප සූදානම්. 

(දකුණු පසින් ඇති දැන්වීම් ක්ලික් කර මෙම වෙබ් අඩවිය ඉදිරියට පවත්වාගෙන යාමට සහයෝගය දක්වන්න)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: Alert: Content is protected !!